IEEE Standart Birliği’nden Dr. Öğr. Üyesi Tunçer Baykaş’a Ödül

21 Aralık 2021

Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümümüzde görev yapan Dr. Öğr. Üyesi Tunçer Baykaş, IEEE 802.19 çalışma grubunun geliştirdiği “Coexistence Methods for 802.11 and 802.15.4 based syatems operating in the sub 1-GHz Frequency Bands” standardına katkılarından dolayı IEEE Standart Birliği tarafından ödüle layık görüldü. Yeni geliştirilen standart, farklı telsiz haberleşme teknolojilerinin aynı frekans bantları içinde birbirlerinin sinyal kalitesini düşürmeden çalışmasını sağlıyor.

Dünyanın en fazla üyeye sahip teknik topluluğu olan IEEE, 160’tan fazla ülkeden katılan uzmanlarla uluslararası standartların geliştirilmesinde de önemli rol oynuyor. Haberleşme alanında bilinen WiFi, Zigbee, Ethernet gibi önemli standartlardan, Dr. Baykaş’ın 10 yılı aşkın süredir katıldığı IEEE 802 grubu sorumlu.

Dr. Baykaş IEEE 802’de 802.19 çalışma grubu ve 802.11bb görev grubu başkan yardımcılıklarının yanı sıra IEEE 802 grubunu Birleşmiş Milletler Uluslararası Haberleşme Teşkilatı’nda temsil ediyor ve IEEE’nin Avrupa, Ortadoğu ve Afrika bölgesinde standartların tanıtımından sorumlu grubun başında bulunuyor.

Leave A Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir